| Customization: | Available |
|---|---|
| Standard: | GB, EN, China GB Code, JIS Code, TEMA, ASME |
| Surface Treatment: | Powder Coated |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Parameter | Value |
| Main Circuit | |
| Rated Insulation Voltage | 660V, 1000V |
| Rated Working Voltage | AC 380V, 660V |
| Rated Frequency | 50Hz (60Hz optional) |
| Horizontal Busbar Rated Current (max) | 3150A |
| Vertical Busbar Rated Current | 630A, 800A, 1200A |
| Feeder Circuit Rated Current (max) | 630A |
| Rated Short-time Withstand Current (1s) | 50kA / 80kA |
| Rated Peak Withstand Current (0.1s) | 105kA |
| Neutral Busbar Withstand Current (1s) | 30kA |
| Auxiliary Circuit | |
| Rated Working Voltage | AC 220V, 380V / DC 110V, 220V |
| General | |
| Enclosure Protection Rating | IP30 - IP40 |
| Overall Dimensions (W×D×H) | 600/800/1000 × 800/1000 × 2200mm |
| Effective Installation Height | 1800mm |
| Drawer Unit Modular Height | 200mm |
| Maximum Number of Drawers | 9 × 1-unit / 18 × 1/2-unit per MCC cabinet |
| Altitude | ≤2000m |
| Ambient Temperature | -5°C to +40°C |
| Transport/Storage Temperature | -25°C to +55°C |
| Installation Slope | ≤5° |







