| Customization: | Available |
|---|---|
| Standard: | GB, EN, China GB Code, JIS Code, TEMA, ASME |
| Surface Treatment: | Powder Coated |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Parameter | Value |
| Rated Voltage | 3.6 / 7.2 / 12 kV |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Main Busbar Rated Current | 630 A |
| Rated Current of Load Switch | 630 A |
| Fuse Rated Current (Combination Unit) | 100-125 A |
| Rated Short-time Withstand Current (4 sec) | 20 kA |
| Rated Peak Withstand Current | 50 kA |
| Rated Short-circuit Making Current (Peak) | 50 kA |
| Rated Short-circuit Breaking Current | 31.5 kA |
| Rated Transfer Current | 1200-1750 A |
| Rated Closed-loop Breaking Current | 630 A |
| Rated Active Load Breaking Current | 630 A |
| Rated Cable Charging Breaking Current | 25 A |
| 1min Power Frequency Withstand Voltage (Phase-to-phase/Phase-to-earth) | 42 kV (rms) |
| 1min Power Frequency Withstand Voltage (Isolating distance) | 48 kV (rms) |
| Lightning Impulse Withstand Voltage (Phase-to-phase/Phase-to-earth) | 75 kV (peak) |
| Lightning Impulse Withstand Voltage (Isolating distance) | 85 kV (peak) |
| Mechanical Life (Vacuum Load Switch / Earthing Switch) | 10000 / 2000 cycles |
| Enclosure Protection Rating | IP2X-IP3X |
| Overall Dimensions (W×D×H) | 650(850)×900×2000 mm (1700 mm Italian VEI design optional) |
| Altitude | ≤1000 m (≤2000 m optional) |
| Ambient Temperature | -25°C to +40°C |




