| Customization: | Available |
|---|---|
| Standard: | GB, EN, China GB Code, JIS Code, TEMA, ASME |
| Surface Treatment: | Powder Coated |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Parameter | Value |
| Rated Voltage | 24 kV |
| Rated Frequency | 50/60 Hz |
| Rated Current | 630A, 1250A, 1600A, 2000A, 2500A, 3150A, 4000A |
| 1min Power Frequency Withstand Voltage (Phase-to-phase, phase-to-ground) | 65 kV (rms) |
| 1min Power Frequency Withstand Voltage (Isolating distance) | 79 kV (rms) |
| Lightning Impulse Withstand Voltage (Phase-to-phase, phase-to-ground) | 125 kV (peak) |
| Lightning Impulse Withstand Voltage (Isolating distance) | 145 kV (peak) |
| Rated Short-circuit Breaking Current | 25 kA, 31.5 kA, 40 kA |
| Rated Short-time Withstand Current (4 sec) | 20 kA, 25 kA, 31.5 kA, 40 kA |
| Enclosure Protection Rating / Compartment Protection Rating | IP4X / IP2X |
| Overall Dimensions (W×D×H) | 800/1000 × 1810 × 2380 mm |
| Weight | Approx. 840-1440 kg |
| Altitude | ≤1000 m |
| Ambient Temperature | -15°C to +40°C |




