| Customization: | Available |
|---|---|
| Standard: | GB, EN, China GB Code, JIS Code, TEMA, ASME |
| Surface Treatment: | Powder Coated |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Parameter | Value |
| Rated Working Voltage | AC380V, AC660V |
| Rated Insulation Voltage | 660V ~ 690V |
| Rated Frequency | 50Hz ~ 60Hz |
| Rated Current of Main Busbar | ≤6300A |
| Rated Current of Vertical Busbar | 400A ~ 4300A |
| Rated Short-Time Withstand Current of Main Busbar | 30/65/80/100kA (1 sec) |
| Rated Short-Time Withstand Current of Vertical Busbar | 30/65/80kA |
| Enclosure Protection Degree | IP30, IP40, IP41, IP42, IP54 |
| Cabinet Dimensions | Height 2200mm, Width 600/800/1000mm, Depth 600/800/1000mm |
| Drawer Unit Installation Height | 72E (E=25mm) |
| Maximum Number of Drawer Units per Cabinet | 36 |
| Applicable Standards | IEC439-1, GB/T7251.12-2013, ZBK36001 |





